środa, 25 listopada 2009

Historia Filmów Animowanych

Kreskówki, bajki, filmy rysunkowe... To niektóre z określeń filmów - popularnych szczególnie wśród najmłodszych widzów - nazywanych filmami animowanymi. Tworzone metodą poklatkową, dają wrażenie płynnego ruchu postaci oraz możliwość stworzenia wykreowanego przez siebie świata.

Historię animacji zapoczątkował Leon Gaumont, uzyskując w 1900 roku patent na animację poklatkową. W jego zamyśle polegała ona na tworzeniu ruchomego obrazu ze zdjęć, na których dany przedmiot jest nieznacznie przesuwany. Połączone zdjęcia dawały wrażenie płynnego ruchu, a oko ludzkie nie jest w stanie dostrzec różnicy. Oczywiście, im więcej zdjęć, tym bardziej płynny obraz można otrzymać.

W 1906 roku, powstał pierwszy niemy film animowany ''Humorous Phases of Funny Faces'', stworzony przez karykaturzystę J.Stuart'a Blackton'a na... szkolnej tablicy. Blackton przy użyciu kredy, przedstawił krótką historyjkę namawiającą do walki z nałogowym paleniem.

Szesnastego października 1923 roku, dwaj bracia, Walt i Roy Disney, założyli pierwsze studio animacyjne ''The Walt Disney Company''. Dzisiaj jest ono jednym z największych na świecie, zatrudnia sto pięćdziesiąt tysięcy pracowników, a jego wartość jest szacowana na trzydzieści siedem miliardów dolarów.
Pierwszą postać Walt stworzył wraz z Ub'em Iwerks'em. Był to ''Oswald Szczęśliwy Królik'', do którego Disney stracił prawa autorskie w 1928 roku.
W tym samym roku, narodziła się Myszka Miki (ang. Mickey Mouse – Mickey, zdrobnienie imienia Michael, które zawdzięczamy żonie Disney'a), najstarsza i najsłynniejsza postać wytwórni, stworzona na wzór Oswald'a (najbardziej zmienił się kształt uszu i ogona), za którą Walt kilka lat później dostał Oskara. Myszka Miki nadal cieszy się ogromną popularnością nawet wśród starszych widzów.
Niebawem do mysiego bohatera dołączyli inni bohaterowie (Myszka Minnie, Kaczor Donald, Kaczka Daisy, Pies Pluto, Goofy, Horacy), a Walt Disney rozpoczął produkcję kolorowych filmów pełnometrażowych.
Obecnie studio produkuje także filmy aktorskie, - takie jak ''Piraci z Karaibów'', ''Opowieści z Narnii''- przeznaczone dla szerokiej rzeszy widzów oraz prowadzi współpracę z innymi twórcami, w tym z Hayoo Miyazaki'm znanym z takich anime jak ''W Krainie Bogów'', ''Księżniczka Mononoke'', ''Ruchomy Zamek Hauru''.

Filmy animowane były w tamtym okresie bardzo popularne i przynosiły ogromne zyski. Nie dziwne było więc nagłe pojawienie się kilku kolejnych wytwórni, które wyczuły zapach pieniędzy i od razu nastawiły się na produkcję animacji. Mowa tu o takich studiach jak ''MGM'' (''Tom i Jerry''), ''Hanna-Barbera'' (''Flintstonowie'', ''Jetsonowie'', Miś Yogi, Scooby Doo) oraz ''Warner Bros'' (Królik Bugs, Kaczor Daffy, Kojot Geniusz i Struś Pędziwiatr, Kot Sylwester i Tweety).
''Warner Bros'' stało się po niedługim czasie studiem porównywalnym z ''The Walt Disney Company'', tworząc nie tylko animowane seriale, ale też animowane filmy pełnometrażowe. Podobnie jak studio Disney'a, zajęło się także filmami aktorskimi, – często są to ekranizacje komiksów oraz powieści - które są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne na rynku (''Niekończąca się Opowieść'', ''Spiderman'', ''Batman'', ''Władca Pierścieni'', ''Harry Potter'').

Para rywalizujących między sobą wytwórni, szła razem z nowinkami techniki i animacji wprowadzając do swoich filmów nowe efekty komputerowe.
Dwa kolejne największe studia, które w tym czasie pojawiły się, były nastawione głównie na animacje komputerowe. Jest to ''Pixar'', który należy do wytwórni ''The Walt Disney Company'' (''Toy Story'', ''Dawno Temu w Trawie'', ''Potwory i Spółka'', ''Gdzie jest Nemo?'', ''Auta'', ''Odlot'') oraz ''DreamWorks'' produkujący równie dużo filmów aktorskich i animacji (''Mrówka Z'', ''Sindbad Legenda Siedmiu Mórz'', ''Mustang z Dzikiej Doliny'', ''Shrek'', ''Madagaskar'', ''Kung Fu Panda'', ''Transformers'', ''A.I.'', ''Wojna Światów'', ''The Ring'').
Studia Brytyjskie słyną na rynku z produkcji animacji lalkowych (''Uciekające Kurczaki'', ''Wallace i Gromit: Klątwa Królika'', ''Wpuszczony w Kanał'').

Inną formą animacji jest tzw. Anime, powstające w odseparowanej kulturowo Japonii, charakteryzujące się specyficzną kreską (np. duże oczy) i bardzo różnorodną fabułą stworzoną dla ogromnej rzeszy odbiorców. Obecnie japońskie filmy animowane produkowane są nie tylko tradycyjnymi metodami lecz także tymi najnowocześniejszymi („Final Fantasy VII: Advent Children'').Trzeba też nadmienić, że ta forma animacji jest jedną z najpopularniejszych na świecie - zwłaszcza wśród młodzieży.

Po niedługim czasie filmy animowane nie były produkowane tylko dla dzieci. Zaczęły być przeznaczane wprost dla dorosłych widzów (''Miasteczko South Park'', ''Simpsonowie'', ''Włatcy Móch''). Stały się także nową formą sztuki, dając ogromne pole popisu dla twórców chcących wyrazić surrealistyczne obrazy świata. W Polsce najbardziej znane są filmy Tomasza Bagińskiego (''Katedra'', ''Sztuka Spadania'').
Niejednokrotnie zostały wykorzystane w multimedialnych grach komputerowych tworząc przerywniki w akcji lub elementy historii wprowadzające nas do gry. Obecnie ta droga animacji dąży w kierunku oddania jak największego realizmu w wyglądzie postaci i płynności ich ruchów, a także pomaga stworzyć świat wykreowany w umyśle reżysera (''Final Fantasy: The Spirits Within'', ''Ekspres Polarny'', ''Harry Potter'', ''Władca Pierścieni'', ''Avatar'').
Filmy animowane niejednokrotnie podbijają serca widzów na całym świecie, stając się kinowymi sukcesami zdobywającymi wiele prestiżowych nagród. (''Wall-E'', ''Odlot'').

Przyszłość animacji nie jest do końca pewna, lecz można powiedzieć ze coraz częściej żywi aktorzy będą zastępowani przez postacie stworzone w studiach, - tak jak to stało się w przypadku filmu ''Immortal'' - dążąc do całkowitej perfekcji.

Autor: IssenNilla

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz